Закон про віртуальні активи в Україні із розподілом повноважень регуляторів підготують до жовтня

До жовтня 2025 року Україна підготує оновлений законопроєкт про віртуальні активи із розподілом повноважень між регуляторами. Документ базуватиметься на європейській директиві MiCA та створюватиметься за технічної підтримки міжнародних партнерів, повідомила перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова.

Вона наголосила, що згідно з MiCA навіть токени, забезпечені зрозумілими базовими активами, мають бути прив’язані до активів, що зберігаються в Європі. У ЄС ринок регулюється кількома органами: центральні банки відповідають за токени, пов’язані з грошовими активами, а ринки цінних паперів або міністерства фінансів — за решту.

Відповідно до Меморандуму з МВФ, оновлені законодавчі пропозиції буде підготовлено із залученням технічної допомоги наших партнерів до жовтня 2025 року. Новий закон визначить розподіл повноважень регуляторів

Катерина Рожкова

В Україні також визначатимуть відповідальність кожного регулятора. Мінцифри не зможе виконувати таку функцію через позицію МВФ, однак братиме участь у розробці документа. На думку Рожкової, досвід цього міністерства важливий, оскільки воно активно працює з технологіями.

Після ухвалення закону НБУ готуватиме власні нормативно-правові акти для врегулювання питань у межах своєї компетенції. Пріоритет — забезпечення макрофінансової стабільності, прозорості операторів, дотримання вимог фінмоніторингу та недопущення витоку капіталу.

Також Рожкова підкреслила потребу в захисті громадян від зловживань, оскільки частина клієнтів недостатньо розуміє механізми криптовалютних операцій. Як приклад вона навела випадок з BitCapital, де громадяни отримали борг у криптовалюті замість кредиту, що суперечить українському законодавству.

Не всі люди на цьому розуміються. На прикладі історії з BitCapital громадяни, що скаржилися на цей сервіс, не дуже розуміли, яку операцію здійснюють. Вони хотіли взяти кредит, але отримали борг у криптовалюті, що нашим законодавством заборонено, і ризик незрозумілого курсоутворення. Тому питання роботи з населенням вкрай важливе.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку вже презентувала МВФ та Раді з фінансової стабільності модель розподілу повноважень.

За словами голови НКЦПФР Руслана Магомедова, комісія пропонує регулювати всі віртуальні активи, що прив’язані до матеріальних активів (ART), тоді як НБУ відповідатиме за money token, забезпечені грошовими активами. Він очікує ухвалення законопроєкту в першому читанні найближчим часом.

Джерело: Форіншурер